• 12. november 2018

MFA 23/9-2017

Årets sidste konkurrence blev afholdt på Djursland hos Modelflyverne Aarhus. Vejret startede med tæt tåge, men inden første start kl. 10 var tågen lettet så flyvningen kunne starte som planlagt. Solen kom aldrig rigtig igennem, men der var alligevel nok indtråling til at termikken virkede stort set hele dagen, hvilket også ses på tiderne, hvor der var maks. flyvetid i næsten alle runder.

Resultaterne kan findes herunder. Og det er værd at bemærke hvor tæt piloterne ligger - niveauet er steget, og alle har efterhånden styr på at lande præcis og ikke at starte for højt.

 

Overall

Rank Name Score Pcnt Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5 Rnd6 Rnd7 Rnd8 Rnd9 Drop1 Plty
1 ELKJÆR, Martin 7721,6 100,00 938,3 1000 665,1 1000 953,7 1000 1000 993,9 835,7 665,1 0
2 BRUUN, Arne 7377,8 95,55 995,5 877,8 1000 960,1 992,9 966,6 979,1 0 605,8 0 0
3 FRØLICH, Thomas 7265,7 94,10 980,1 874,5 782 947,1 444,6 828 854 1000 1000 444,6 0
4 KROGH, Torben 7247,6 93,86 1000 940,9 1000 1000 1000 608,1 1000 456,1 698,6 456,1 0
5 HOFMANN, Jens 7140 92,47 623,9 1000 981,4 388,2 1000 1000 634,7 1000 1000 388,2 100
6 JEPPESEN, Rene 6947 89,97 724 786,4 717,4 922,4 715,7 957,8 958,3 953,6 927,1 715,7 0
7 SLOTS, Henry 6916,7 89,58 1000 896,7 741,2 904,2 967,9 700,6 969 837,1 595,3 595,3 100
8 BLOMSETH, Ole 6803,9 88,12 740,1 984,5 812 847,5 873 778,9 781,2 807,2 919,6 740,1 0
9 CHRISTENSEN, Peter 6188,5 80,15 614,8 601,5 796,1 956,2 595,4 773,4 972,8 441,6 878,3 441,6 0
10 KAPETER, Luka 5130,6 66,44 363,5 0 950,9 532,9 848,5 664,3 749,3 253,9 767,3 0 0

Landinger

Rank Name Score Pcnt Raw Score Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5 Rnd6 Rnd7 Rnd8 Rnd9 FIELD15
1 Krogh, Torben 420,0 100,00 420,0 50 50 50 45 50 45 40 45 45
2 Elkjær, Martin 410,0 97,62 410,0 50 45 40 50 50 50 25 50 50
3 Hofmann, Jens 375,0 89,29 375,0 50 50 50 0 45 40 45 50 45
4 Slots, Henry 345,0 82,14 345,0 50 25 50 0 35 50 40 50 45
5 Jeppesen, Rene 335,0 79,76 335,0 50 50 50 0 50 50 35 50 0
6 Blomseth, Ole 315,0 75,00 315,0 35 50 45 40 0 45 50 5 45
7 Christensen, Peter 310,0 73,81 310,0 20 45 50 35 40 0 30 50 40
8 Bruun, Arne 290,0 69,05 290,0 45 15 0 45 50 40 45 0 50
9 Kapeter, Luka 270,0 64,29 270,0 10 0 40 45 45 45 45 0 40
10 Frølich, Thomas 260,0 61,90 260,0 45 0 40 30 35 0 25 45 40

Starthøjde

Rank Name Gns. sec/Strafpoint Pcnt Gns. straf Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5 Rnd6 Rnd7 Rnd8 Rnd9 FIELD15
1 Elkjær, Martin 7,43 100,00 72,8 74 61 70,5 68 63,5 78 68,5 79,5 92,5
2 Hofmann, Jens 7,29 98,04 67,3 66 87 55 40 81 86,5 71 73 46,5
3 Bruun, Arne 5,88 79,07 94,6 92,5 103 103 89 91 88 103 0 87,5
4 Jeppesen, Rene 5,62 75,63 90,6 93 92,5 85 93,5 62,5 103 94,5 88,5 103
5 Krogh, Torben 5,57 75,00 91,8 90 96,5 90 88 92 93 97,5 88 91,5
6 Frølich, Thomas 5,35 71,97 101,2 95 92 75,5 98 77 139 151 84,5 99
7 Slots, Henry 5,29 71,19 98,6 96,5 96 85,5 99,5 78 89 103 163 76,5
8 Christensen, Peter 4,37 58,74 105,2 142 96,5 166 93 91 94 91,5 79 93,5
9 Blomseth, Ole 4,11 55,29 131,3 85 99,5 94,5 148 118 106 223 157 151
10 Kapeter, Luka 3,06 41,12 147,4 292 0 220 77,5 87,5 151 136 124 91,5

Runde scores

Ranking Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start H Height Penalty Points Score Plty
1 1 1 Krogh, Torben 9:53 50 180 90,0 553,0 1000,0 0
2 1 1 Bruun, Arne 9:58 45 185 92,5 550,5 995,5 0
3 1 1 Frølich, Thomas 9:52 45 190 95,0 542,0 980,1 0
4 1 1 Hofmann, Jens 6:01 50 132 66,0 345,0 623,9 100
5 1 1 Kapeter, Luka 8:03 10 264 292,0 201,0 363,5 0
Ranking Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start H Height Penalty Points Score Plty
1 1 2 Slots, Henry 9:01 50 193 96,5 494,5 1000,0 0
2 1 2 Elkjær, Martin 8:08 50 148 74,0 464,0 938,3 0
3 1 2 Blomseth, Ole 6:56 35 170 85,0 366,0 740,1 0
4 1 2 Jeppesen, Rene 6:41 50 186 93,0 358,0 724,0 0
5 1 2 Christensen, Peter 7:06 20 214 142,0 304,0 614,8 0
Ranking Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start H Height Penalty Points Score Plty
1 2 1 Hofmann, Jens 9:47 50 174 87,0 550,0 1000,0 0
2 2 1 Blomseth, Ole 9:51 50 199 99,5 541,5 984,5 0
3 2 1 Krogh, Torben 9:24 50 193 96,5 517,5 940,9 0
4 2 1 Frølich, Thomas 9:33 0 184 92,0 481,0 874,5 0
5 2 1 Jeppesen, Rene 7:55 50 185 92,5 432,5 786,4 0
Ranking Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start H Height Penalty Points Score Plty
1 2 2 Elkjær, Martin 9:57 45 122 61,0 581,0 1000,0 0
2 2 2 Slots, Henry 9:52 25 192 96,0 521,0 896,7 0
3 2 2 Bruun, Arne 9:58 15 201 103,0 510,0 877,8 0
4 2 2 Christensen, Peter 6:41 45 193 96,5 349,5 601,5 0
5 2 2 Kapeter, Luka 0 0 0 0,0 0,0 0,0 0
Ranking Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start H Height Penalty Points Score Plty
1 3 1 Krogh, Torben 9:39 50 180 90,0 539,0 1000,0 0
2 3 1 Hofmann, Jens 8:54 50 110 55,0 529,0 981,4 0
3 3 1 Frølich, Thomas 7:37 40 151 75,5 421,5 782,0 0
4 3 1 Slots, Henry 7:15 50 171 85,5 399,5 741,2 0
5 3 1 Elkjær, Martin 6:29 40 141 70,5 358,5 665,1 0
Ranking Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start H Height Penalty Points Score Plty
1 3 2 Bruun, Arne 8:30 0 201 103,0 407,0 1000,0 0
2 3 2 Kapeter, Luka 9:27 40 240 220,0 387,0 950,9 0
3 3 2 Blomseth, Ole 6:20 45 189 94,5 330,5 812,0 0
4 3 2 Christensen, Peter 7:20 50 222 166,0 324,0 796,1 0
5 3 2 Jeppesen, Rene 5:27 50 170 85,0 292,0 717,4 0
Ranking Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start H Height Penalty Points Score Plty
1 4 1 Krogh, Torben 9:51 45 176 88,0 548,0 1000,0 0
2 4 1 Christensen, Peter 9:42 35 186 93,0 524,0 956,2 0
3 4 1 Frølich, Thomas 9:47 30 196 98,0 519,0 947,1 0
4 4 1 Jeppesen, Rene 9:59 0 187 93,5 505,5 922,4 0
5 4 1 Slots, Henry 9:55 0 199 99,5 495,5 904,2 100
Ranking Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start H Height Penalty Points Score Plty
1 4 2 Elkjær, Martin 9:55 50 136 68,0 577,0 1000,0 0
2 4 2 Bruun, Arne 9:58 45 178 89,0 554,0 960,1 0
3 4 2 Blomseth, Ole 9:57 40 216 148,0 489,0 847,5 0
4 4 2 Kapeter, Luka 5:40 45 155 77,5 307,5 532,9 0
5 4 2 Hofmann, Jens 4:24 0 80 40,0 224,0 388,2 0
Ranking Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start H Height Penalty Points Score Plty
1 5 1 Hofmann, Jens 9:57 45 162 81,0 561,0 1000,0 0
2 5 1 Bruun, Arne 9:58 50 182 91,0 557,0 992,9 0
3 5 1 Slots, Henry 9:46 35 156 78,0 543,0 967,9 0
4 5 1 Jeppesen, Rene 6:54 50 125 62,5 401,5 715,7 0
5 5 1 Christensen, Peter 6:25 40 182 91,0 334,0 595,4 0
Ranking Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start H Height Penalty Points Score Plty
1 5 2 Krogh, Torben 9:53 50 184 92,0 551,0 1000,0 0
2 5 2 Elkjær, Martin 8:59 50 127 63,5 525,5 953,7 0
3 5 2 Blomseth, Ole 9:59 0 206 118,0 481,0 873,0 0
4 5 2 Kapeter, Luka 8:30 45 175 87,5 467,5 848,5 0
5 5 2 Frølich, Thomas 4:47 35 154 77,0 245,0 444,6 0
Ranking Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start H Height Penalty Points Score Plty
1 6 1 Hofmann, Jens 9:56 40 173 86,5 549,5 1000,0 0
2 6 1 Frølich, Thomas 9:54 0 213 139,0 455,0 828,0 0
3 6 1 Blomseth, Ole 8:09 45 202 106,0 428,0 778,9 0
4 6 1 Christensen, Peter 8:39 0 188 94,0 425,0 773,4 0
5 6 1 Slots, Henry 7:04 50 178 89,0 385,0 700,6 0
Ranking Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start H Height Penalty Points Score Plty
1 6 2 Elkjær, Martin 9:57 50 156 78,0 569,0 1000,0 0
2 6 2 Bruun, Arne 9:58 40 176 88,0 550,0 966,6 0
3 6 2 Jeppesen, Rene 9:58 50 201 103,0 545,0 957,8 0
4 6 2 Kapeter, Luka 8:04 45 217 151,0 378,0 664,3 0
5 6 2 Krogh, Torben 6:34 45 186 93,0 346,0 608,1 0
Ranking Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start H Height Penalty Points Score Plty
1 7 1 Krogh, Torben 9:50 40 195 97,5 532,5 1000,0 0
2 7 1 Slots, Henry 9:39 40 201 103,0 516,0 969,0 0
3 7 1 Blomseth, Ole 9:49 50 241 223,0 416,0 781,2 0
4 7 1 Kapeter, Luka 8:10 45 212 136,0 399,0 749,3 0
5 7 1 Hofmann, Jens 6:04 45 142 71,0 338,0 634,7 0
Ranking Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start H Height Penalty Points Score Plty
1 7 2 Elkjær, Martin 9:55 25 137 68,5 551,5 1000,0 0
2 7 2 Bruun, Arne 9:58 45 201 103,0 540,0 979,1 0
3 7 2 Christensen, Peter 9:58 30 183 91,5 536,5 972,8 0
4 7 2 Jeppesen, Rene 9:48 35 189 94,5 528,5 958,3 0
5 7 2 Frølich, Thomas 9:57 25 217 151,0 471,0 854,0 0
Ranking Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start H Height Penalty Points Score Plty
1 8 1 Frølich, Thomas 9:52 45 169 84,5 552,5 1000,0 0
2 8 1 Blomseth, Ole 9:58 5 219 157,0 446,0 807,2 0
3 8 1 Krogh, Torben 4:55 45 176 88,0 252,0 456,1 0
4 8 1 Christensen, Peter 4:33 50 158 79,0 244,0 441,6 0
5 8 1 Bruun, Arne 0 0 0 0,0 0,0 0,0 0
Ranking Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start H Height Penalty Points Score Plty
1 8 2 Hofmann, Jens 9:54 50 146 73,0 571,0 1000,0 0
2 8 2 Elkjær, Martin 9:57 50 159 79,5 567,5 993,9 0
3 8 2 Jeppesen, Rene 9:43 50 177 88,5 544,5 953,6 0
4 8 2 Slots, Henry 9:51 50 221 163,0 478,0 837,1 0
5 8 2 Kapeter, Luka 4:29 0 208 124,0 145,0 253,9 0
Ranking Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start H Height Penalty Points Score Plty
1 9 1 Hofmann, Jens 8:39 45 93 46,5 517,5 1000,0 0
2 9 1 Christensen, Peter 8:28 40 187 93,5 454,5 878,3 0
3 9 1 Elkjær, Martin 7:55 50 185 92,5 432,5 835,7 0
4 9 1 Krogh, Torben 6:48 45 183 91,5 361,5 698,6 0
5 9 1 Bruun, Arne 5:51 50 175 87,5 313,5 605,8 0
Ranking Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start H Height Penalty Points Score Plty
1 9 2 Frølich, Thomas 9:54 40 198 99,0 535,0 1000,0 0
2 9 2 Jeppesen, Rene 9:59 0 201 103,0 496,0 927,1 0
3 9 2 Blomseth, Ole 9:58 45 217 151,0 492,0 919,6 0
4 9 2 Kapeter, Luka 7:42 40 183 91,5 410,5 767,3 0
=5 9 2 Slots, Henry 5:50 45 153 76,5 318,5 595,3 0