• 25. april 2018

MFA 29/4-2017

Årets 2. konkurrence blev afholdt i Vester Alling på Djursland hos "Modelflyverne Aarhus". Dagen startede let overskyet og pivhamrende koldt, men de var stor entutiasme blandt piloterne, så inden Erik Nymark serverede grillpølser havde vi gennemført de første 4 runder.

Efter frokost blev vejret markant bedre, og vi havde en del runder med rigtig god termik, hvilket også kan ses på resultaterne. Vi fik fløjet 6 runder efter frokost, og fik altså samlet 10 runder inden præmieoverrækkelse kl. 16.30

Alt i alt en rigtig god dag!

 

Billeder fra konkurrencen kan ses her

 

Overall

Rank Name Score Pcnt Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5 Rnd6 Rnd7 Rnd8 Rnd9 Rnd10 Drop1
1 ELKJÆR, Martin 8630,4 100,00 777,9 436,3 974,1 1000 1000 922 956,4 1000 1000 1000 436,3
2 BLOMSETH, Ole 8306,9 96,25 1000 990,7 836,8 889,5 606,1 659 1000 1000 991,1 939,8 606,1
3 JEPPESEN, Rene 8143,3 94,36 887,8 1000 1000 855,1 662 1000 942,2 776,5 954,3 727,4 662
4 FRØLICH, Thomas 7958,1 92,21 1000 740,5 663,9 963,8 1000 454,2 871,2 746,4 997 975,3 454,2
5 BRUUN, Arne 7804,2 90,43 831,7 920,4 523,3 1000 764,5 1000 1000 764,3 486 1000 486
6 SLOTS, Henry 5978,4 69,27 690,2 991,6 1000 755,4 909,6 548,9 511,3 431 140,4 0 0
7 REICHMANN, Ulrik 5428,5 62,90 669,5 1000 440,6 505,5 459,4 505,9 335,6 710,2 801,8 63,1 63,1
8 GLARBORG, Ebbe 3989,1 46,22 444,1 450,3 467,2 542,8 634,8 259,4 438,1 404,3 339,5 268 259,4
9 CHRISTENSEN, Peter 3489,5 40,43 381,5 895,1 502 64,3 316,2 0 0 0 1000 330,4 0

Landinger

Rank Name Score Pcnt Raw Score Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5 Rnd6 Rnd7 Rnd8 Rnd9 Rnd10
1 Elkjær, Martin 470,0 100,00 470,0 40 35 45 50 50 50 50 50 50 50
2 Bruun, Arne 310,0 65,96 310,0 0 45 0 45 45 0 45 45 50 35
3 Blomseth, Ole 305,0 64,89 305,0 0 35 0 45 50 35 50 40 0 50
4 Jeppesen, Rene 300,0 63,83 300,0 45 40 5 50 40 45 45 0 0 30
5 Reichmann, Ulrik 260,0 55,32 260,0 35 40 0 0 45 45 25 25 45 0
6 Frølich, Thomas 255,0 54,26 255,0 25 50 0 50 45 35 40 0 0 10
7 Slots, Henry 215,0 45,74 215,0 0 30 0 30 35 30 45 45 0 0
8 Glarborg, Ebbe 145,0 30,85 145,0 0 0 0 20 20 25 0 40 40 0
9 Christensen, Peter 140,0 29,79 140,0 35 45 0 0 25 0 0 0 0 35

Starthøjde straf

Rank Name Pcnt Average Penalty Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5 Rnd6 Rnd7 Rnd8 Rnd9 Rnd10
1 Elkjær, Martin 100,00 95,3 85 80,5 220 85 69,5 92,5 68,5 89 66 96,5
2 Frølich, Thomas 89,24 105,9 139 139 93 112 103 93,5 91,5 93 97,5 97,5
3 Blomseth, Ole 85,01 118,9 94,5 95,5 93,5 136 295 93,5 96 98,5 98,5 87,5
4 Jeppesen, Rene 77,80 133,0 96 90,5 99 99 259 136 97,5 106 118 229
5 Christensen, Peter 76,72 68,6 25 97,5 80,5 7,5 84 0 0 0 94 91,5
6 Reichmann, Ulrik 68,17 100,3 89,5 97,5 87,5 115 90 94,5 95 118 166 50
7 Slots, Henry 67,88 108,5 145 92 86,5 196 82,5 87,5 83,5 88,5 115 0
8 Bruun, Arne 64,83 134,5 84 84,5 151 118 169 181 95 145 190 127
9 Glarborg, Ebbe 54,04 96,7 61 64,5 82 76,5 70 65,5 283 98 95,5 71

Runde score

Plac Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start h Height Penalty Points Score
1 1 1 Frølich, Thomas 8:44 25 213 139,0 410,0 1000,0
2 1 1 Jeppesen, Rene 6:55 45 192 96,0 364,0 887,8
3 1 1 Bruun, Arne 7:05 0 168 84,0 341,0 831,7
4 1 1 Slots, Henry 7:08 0 215 145,0 283,0 690,2
5 1 1 Reichmann, Ulrik 5:29 35 179 89,5 274,5 669,5

 

Plac Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start h Height Penalty Points Score
1 1 2 Blomseth, Ole 7:10 0 189 94,5 335,5 1000,0
2 1 2 Elkjær, Martin 5:06 40 170 85,0 261,0 777,9
3 1 2 Glarborg, Ebbe 3:30 0 122 61,0 149,0 444,1
4 1 2 Christensen, Peter 1:58 35 50 25,0 128,0 381,5

 

Plac Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start h Height Penalty Points Score
1 2 1 Reichmann, Ulrik 9:55 40 195 97,5 537,5 1000,0
2 2 1 Slots, Henry 9:55 30 184 92,0 533,0 991,6
3 2 1 Blomseth, Ole 9:53 35 191 95,5 532,5 990,7
4 2 1 Frølich, Thomas 8:07 50 213 139,0 398,0 740,5
5 2 1 Elkjær, Martin 4:40 35 161 80,5 234,5 436,3

 

Plac Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start h Height Penalty Points Score
1 2 2 Jeppesen, Rene 5:27 40 181 90,5 276,5 1000,0
2 2 2 Bruun, Arne 4:54 45 169 84,5 254,5 920,4
3 2 2 Christensen, Peter 5:00 45 195 97,5 247,5 895,1
4 2 2 Glarborg, Ebbe 3:09 0 129 64,5 124,5 450,3

 

Plac Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start h Height Penalty Points Score
1 3 1 Slots, Henry 4:04 0 173 86,5 244,0 1000,0
2 3 1 Frølich, Thomas 4:15 0 186 93,0 162,0 663,9
3 3 1 Christensen, Peter 3:23 0 161 80,5 122,5 502,0
4 3 1 Glarborg, Ebbe 3:16 0 164 82,0 114,0 467,2
5 3 1 Reichmann, Ulrik 3:15 0 175 87,5 107,5 440,6

 

Plac Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start h Height Penalty Points Score
1 3 2 Jeppesen, Rene 4:47 5 198 99,0 193,0 1000,0
2 3 2 Elkjær, Martin 6:03 45 240 220,0 188,0 974,1
3 3 2 Blomseth, Ole 4:15 0 187 93,5 161,5 836,8
4 3 2 Bruun, Arne 4:12 0 217 151,0 101,0 523,3

 

Plac Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start h Height Penalty Points Score
1 4 1 Elkjær, Martin 9:47 50 170 85,0 552,0 1000,0
2 4 1 Frølich, Thomas 9:54 50 204 112,0 532,0 963,8
3 4 1 Jeppesen, Rene 8:41 50 198 99,0 472,0 855,1
4 4 1 Slots, Henry 9:43 30 232 196,0 417,0 755,4
5 4 1 Christensen, Peter 43 0 15 7,5 35,5 64,3

 

Plac Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start h Height Penalty Points Score
1 4 2 Bruun, Arne 7:15 45 206 118,0 362,0 1000,0
2 4 2 Blomseth, Ole 6:53 45 212 136,0 322,0 889,5
3 4 2 Glarborg, Ebbe 4:13 20 153 76,5 196,5 542,8
4 4 2 Reichmann, Ulrik 4:58 0 205 115,0 183,0 505,5

 

Plac Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start h Height Penalty Points Score
1 5 1 Elkjær, Martin 9:52 50 139 69,5 572,5 1000,0
2 5 1 Jeppesen, Rene 9:58 40 253 259,0 379,0 662,0
3 5 1 Blomseth, Ole 9:52 50 265 295,0 347,0 606,1
4 5 1 Reichmann, Ulrik 3:38 45 180 90,0 263,0 459,4
5 5 1 Christensen, Peter 4:00 25 168 84,0 181,0 316,2

 

Plac Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start h Height Penalty Points Score
1 5 2 Frølich, Thomas 5:51 45 201 103,0 293,0 1000,0
2 5 2 Slots, Henry 5:14 35 165 82,5 266,5 909,6
3 5 2 Bruun, Arne 5:48 45 223 169,0 224,0 764,5
4 5 2 Glarborg, Ebbe 3:56 20 140 70,0 186,0 634,8

 

Plac Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start h Height Penalty Points Score
1 6 1 Bruun, Arne 8:28 0 227 181,0 327,0 1000,0
2 6 1 Elkjær, Martin 5:44 50 185 92,5 301,5 922,0
3 6 1 Blomseth, Ole 4:34 35 187 93,5 215,5 659,0
4 6 1 Slots, Henry 3:57 30 175 87,5 179,5 548,9
5 6 1 Christensen, Peter 0 0 0 0,0 0,0 0,0

 

Plac Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start h Height Penalty Points Score
1 6 2 Jeppesen, Rene 8:37 45 212 136,0 426,0 1000,0
2 6 2 Reichmann, Ulrik 4:25 45 189 94,5 215,5 505,9
3 6 2 Frølich, Thomas 4:12 35 187 93,5 193,5 454,2
4 6 2 Glarborg, Ebbe 2:31 25 131 65,5 110,5 259,4

 

Plac Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start h Height Penalty Points Score
1 7 1 Blomseth, Ole 8:59 50 192 96,0 493,0 1000,0
2 7 1 Elkjær, Martin 8:10 50 137 68,5 471,5 956,4
3 7 1 Jeppesen, Rene 8:37 45 195 97,5 464,5 942,2
4 7 1 Frølich, Thomas 8:01 40 183 91,5 429,5 871,2
5 7 1 Glarborg, Ebbe 8:19 0 261 283,0 216,0 438,1

 

Plac Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start h Height Penalty Points Score
1 7 2 Bruun, Arne 8:11 45 190 95,0 441,0 1000,0
2 7 2 Slots, Henry 4:24 45 167 83,5 225,5 511,3
3 7 2 Reichmann, Ulrik 3:38 25 190 95,0 148,0 335,6
4 7 2 Christensen, Peter 0 0 0 0,0 0,0 0,0

 

Plac Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start h Height Penalty Points Score
1 8 1 Blomseth, Ole 8:46 40 197 98,5 467,5 1000,0
2 8 1 Jeppesen, Rene 7:49 0 202 106,0 363,0 776,5
3 8 1 Reichmann, Ulrik 7:05 25 206 118,0 332,0 710,2
4 8 1 Slots, Henry 4:05 45 177 88,5 201,5 431,0
5 8 1 Glarborg, Ebbe 4:07 40 196 98,0 189,0 404,3

 

Plac Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start h Height Penalty Points Score
1 8 2 Elkjær, Martin 5:19 50 178 89,0 280,0 1000,0
2 8 2 Bruun, Arne 5:14 45 215 145,0 214,0 764,3
3 8 2 Frølich, Thomas 5:02 0 186 93,0 209,0 746,4
4 8 2 Christensen, Peter 0 0 0 0,0 0,0 0,0

 

Plac Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start h Height Penalty Points Score
1 9 1 Elkjær, Martin 9:46 50 132 66,0 570,0 1000,0
2 9 1 Reichmann, Ulrik 9:38 45 222 166,0 457,0 801,8
3 9 1 Bruun, Arne 6:57 50 230 190,0 277,0 486,0
4 9 1 Glarborg, Ebbe 4:09 40 191 95,5 193,5 339,5
5 9 1 Slots, Henry 3:15 0 205 115,0 80,0 140,4

 

Plac Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start h Height Penalty Points Score
1 9 2 Christensen, Peter 9:57 0 188 94,0 503,0 1000,0
2 9 2 Frølich, Thomas 9:59 0 195 97,5 501,5 997,0
3 9 2 Blomseth, Ole 9:57 0 197 98,5 498,5 991,1
4 9 2 Jeppesen, Rene 9:58 0 206 118,0 480,0 954,3

 

Plac Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start h Height Penalty Points Score
1 10 1 Bruun, Arne 9:59 35 209 127,0 507,0 1000,0
2 10 1 Frølich, Thomas 9:42 10 195 97,5 494,5 975,3
3 10 1 Blomseth, Ole 8:34 50 175 87,5 476,5 939,8
4 10 1 Christensen, Peter 3:44 35 183 91,5 167,5 330,4
5 10 1 Reichmann, Ulrik 1:22 0 100 50,0 32,0 63,1

 

Plac Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start h Height Penalty Points Score
1 10 2 Elkjær, Martin 9:55 50 193 96,5 548,5 1000,0
2 10 2 Jeppesen, Rene 9:58 30 243 229,0 399,0 727,4
3 10 2 Glarborg, Ebbe 3:38 0 142 71,0 147,0 268,0
=4 10 2 Slots, Henry 0 0 0 0,0 0,0 0,0