• 23. juli 2017

Silkeborg 7. maj 2016

Herunder er resultater for F5J i Silkeborg Modelfly lørdag d. 7. maj. 

Der skal lyde en STOR TAK til Silkeborg Modelfly for stille med hjælpere til at gennemføre en godt svævearrangement!

Konkurrencen blev afviklet med strålende solskin og omkring kl. 12 begyndte termikken for alvor at virke. Efter frokosten var vinden taget til, men det lykkedes alligevel at gennemføre yderligere 2 runder i 8-10m/s inden konkurrencen blev stoppet. 

 

Konkurenncen blev igen vundet at Jens Buthler-Jensen - stort tillykke.

 

 

Placering Navn Score Pcnt Runde 1 Runde 2 Runde 3 Runde 4 Runde 5 Runde 6
1 BUTHLER-JENSEN, Jens 5262 100,00 1000 1000 951,8 870,7 439,5 1000
2 KROGH, Torben 5087,3 96,68 530,7 660,7 1000 895,9 1000 1000
3 ELKJÆR, Martin 4752,1 90,31 509,3 715,2 991,6 1000 1000 536
4 SLOTS, Henry 4688,6 89,10 932,2 545,9 636,7 743,2 978,6 852
5 CHRISTENSEN, Jan 4274,2 81,23 1000 1000 281,8 532,3 973,6 486,5
6 JEPPESEN, Rene 4043,1 76,84 682,7 435,8 615,2 1000 691,6 617,8
7 THOMSEN, Ole 3657,9 69,52 372,9 388,5 1000 962,3 355 579,2
8 FRØLICH, Thomas 2498,5 47,48 293,3 408,3 542,9 568 686 0
9 BREJNBJERG, Lars 2431,8 46,21 220,3 722,5 0 780,6 708,4 0
10 TORNDAHL, Anders 1642,9 31,22 271,2 175,8 265 930,9 0 0

Runde 1

Ranking Runde Gruppe Navn Tid Landing
Højde Penalty Points Score
1 1 1 Buthler-Jensen, Jens 5:34 40 158 79,0 295,0 1000,0
2 1 1 Slots, Henry 5:53 0 156 78,0 275,0 932,2
3 1 1 Thomsen, Ole 3:09 0 158 79,0 110,0 372,9
4 1 1 Torndahl, Anders 2:36 0 152 76,0 80,0 271,2
5 1 1 Brejnbjerg, Lars 1:53 0 96 48,0 65,0 220,3
Ranking Runde Gruppe Navn Tid Landing
Højde Penalty Points Score
1 1 2 Christensen, Jan 7:08 15 136 68,0 375,0 1000,0
2 1 2 Jeppesen, Rene 5:39 35 206 118,0 256,0 682,7
3 1 2 Krogh, Torben 4:43 40 208 124,0 199,0 530,7
4 1 2 Elkjær, Martin 3:50 15 108 54,0 191,0 509,3
5 1 2 Frølich, Thomas 3:30 0 200 100,0 110,0 293,3

Runde 2

Ranking Runde Gruppe Navn Tid Landing
Højde Penalty Points Score
1 2 1 Christensen, Jan 8:22 50 149 74,5 477,5 1000,0
2 2 1 Brejnbjerg, Lars 7:02 0 154 77,0 345,0 722,5
3 2 1 Elkjær, Martin 6:20 50 177 88,5 341,5 715,2
4 2 1 Krogh, Torben 6:07 45 193 96,5 315,5 660,7
5 2 1 Thomsen, Ole 4:04 35 187 93,5 185,5 388,5
Ranking Runde Gruppe Navn Tid Landing
Højde Penalty Points Score
1 2 2 Buthler-Jensen, Jens 6:42 10 170 85,0 327,0 1000,0
2 2 2 Slots, Henry 3:48 20 139 69,5 178,5 545,9
3 2 2 Jeppesen, Rene 3:17 35 179 89,5 142,5 435,8
4 2 2 Frølich, Thomas 3:19 0 131 65,5 133,5 408,3
5 2 2 Torndahl, Anders 2:14 0 153 76,5 57,5 175,8

Runde 3

Ranking Runde Gruppe Navn Tid Landing
Højde Penalty Points Score
1 3 1 Krogh, Torben 9:27 50 166 83,0 534,0 1000,0
2 3 1 Elkjær, Martin 9:37 35 165 82,5 529,5 991,6
3 3 1 Slots, Henry 7:07 0 174 87,0 340,0 636,7
4 3 1 Christensen, Jan 3:12 15 113 56,5 150,5 281,8
5 3 1 Torndahl, Anders 2:40 45 127 63,5 141,5 265,0
Ranking Runde Gruppe Navn Tid Landing
Højde Penalty Points Score
1 3 2 Thomsen, Ole 9:58 0 159 79,5 518,5 1000,0
2 3 2 Buthler-Jensen, Jens 9:45 0 183 91,5 493,5 951,8
3 3 2 Jeppesen, Rene 7:02 45 216 148,0 319,0 615,2
4 3 2 Frølich, Thomas 5:37 30 171 85,5 281,5 542,9
5 3 2 Brejnbjerg, Lars 0 0 0 0,0 0,0 0,0

Runde 4

Ranking Runde Gruppe Navn Tid Landing
Højde Penalty Points Score
1 4 1 Elkjær, Martin 9:49 50 164 82,0 557,0 1000,0
2 4 1 Thomsen, Ole 9:51 30 170 85,0 536,0 962,3
3 4 1 Torndahl, Anders 9:26 30 155 77,5 518,5 930,9
4 4 1 Krogh, Torben 9:52 0 186 93,0 499,0 895,9
5 4 1 Buthler-Jensen, Jens 10:00 0 205 115,0 485,0 870,7
Ranking Runde Gruppe Navn Tid Landing
Højde Penalty Points Score
1 4 2 Jeppesen, Rene 5:39 50 190 95,0 294,0 1000,0
2 4 2 Brejnbjerg, Lars 5:20 0 181 90,5 229,5 780,6
3 4 2 Slots, Henry 4:43 35 199 99,5 218,5 743,2
4 4 2 Frølich, Thomas 4:16 0 178 89,0 167,0 568,0
5 4 2 Christensen, Jan 4:08 5 193 96,5 156,5 532,3

Runde 5

Ranking Runde Gruppe Navn Tid Landing
Højde Penalty Points Score
1 5 1 Elkjær, Martin 9:43 0 183 91,5 491,5 1000,0
2 5 1 Slots, Henry 9:53 0 204 112,0 481,0 978,6
3 5 1 Christensen, Jan 8:37 35 147 73,5 478,5 973,6
4 5 1 Buthler-Jensen, Jens 6:25 15 228 184,0 216,0 439,5
5 5 1 Thomsen, Ole 4:10 0 151 75,5 174,5 355,0
Ranking Runde Gruppe Navn Tid Landing
Højde Penalty Points Score
1 5 2 Krogh, Torben 9:52 25 164 82,0 535,0 1000,0
2 5 2 Brejnbjerg, Lars 7:56 0 194 97,0 379,0 708,4
3 5 2 Jeppesen, Rene 8:02 0 204 112,0 370,0 691,6
4 5 2 Frølich, Thomas 7:40 0 186 93,0 367,0 686,0
5 5 2 Torndahl, Anders 0 0 0 0,0 0,0 0,0

Runde 6

Ranking Runde Gruppe Navn Tid Landing
Højde Penalty Points Score
1 6 1 Krogh, Torben 3:48 0 201 103,0 125,0 1000,0
2 6 1 Slots, Henry 3:23 0 193 96,5 106,5 852,0
3 6 1 Elkjær, Martin 4:11 0 228 184,0 67,0 536,0
=4 6 1 Frølich, Thomas 0 0 0 0,0 0,0 0,0
=4 6 1 Brejnbjerg, Lars 0 0 0 0,0 0,0 0,0
Ranking Runde Gruppe Navn Tid Landing
Højde Penalty Points Score
1 6 2 Buthler-Jensen, Jens 3:21 15 173 86,5 129,5 1000,0
2 6 2 Jeppesen, Rene 2:50 0 180 90,0 80,0 617,8
3 6 2 Thomsen, Ole 2:53 0 196 98,0 75,0 579,2
4 6 2 Christensen, Jan 2:22 0 158 79,0 63,0 486,5
=5 6 2 Torndahl, Anders 0 0 0 0,0 0,0 0,0