• 24. april 2017

Sønderborg 17. sep 2016

 

Årets sidste konkurrence blev afholdt i Sønderborg MFK i perfekte omgivelser - tak for lån til Sønderborg MFK!

De to tidligere konkurrencer er begge blevet vundet af Jens Buthler-Jensen (AMC), men han måtte desværre melde afbud, hvorfor der skulle findes en ny vinder. Vi fik fløjet 8 runder (rekord for i år) i rimelige termikforhold, hvor selv en Multiplex EasyGlider PRO skumsvæver kunne holde sig flyvende i næsten 10 minutter - imponerende flyvning af Kurt fra Sønderborg MFK.

Vi ses næste år til endnu en forrygende sæson i F5J klassen.

 

Placering Navn Score Pct Runde 1 Runde 2 Runde 3 Runde 4 Runde 5 Runde 6 Runde 7 Runde 8
1 ELKJÆR, Martin 7480,4 100,00 1000 767,7 1000 1000 1000 1000 762,2 950,5
2 SLOTS, Henry 7076,3 94,60 855,1 997,6 887,5 1000 861,7 675,7 1000 798,7
3 FRØLICH, Thomas 7073,9 94,57 1000 1000 737,6 891,2 965,9 742,4 736,8 1000
4 HOFMANN, Jens 6742,5 90,14 836,8 1000 703,9 763,6 1000 1000 838,2 600
5 REICHMANN, Ulrik 5680,7 75,94 838,4 732,9 444,2 918 697,9 539 510,3 1000
6 KROGH, Torben 5656,8 75,62 0 589,6 1000 637,3 960,2 471,3 1000 998,4
7 JENSEN, Kurt Siig 5061,8 67,67 885,7 579,3 361,1 588,1 880 534,9 473,6 759,1

 

Runde 1

Ranking Runde Gruppe Navn Tid Landing - Højde Penalty Points Score
1 1 1 Elkjær, Martin 7:08 0 145 72,5 355,5 1000,0
2 1 1 Slots, Henry 6:45 20 207 121,0 304,0 855,1
3 1 1 Hofmann, Jens 5:30 50 165 82,5 297,5 836,8
4 1 1 Krogh, Torben 0 0 0 0,0 0,0 0,0
Ranking Runde Gruppe Navn Tid Landing - Højde Penalty Points Score
1 1 2 Frølich, Thomas 6:48 35 205 115,0 328,0 1000,0
2 1 2 Jensen, Kurt Siig 5:27 35 143 71,5 290,5 885,7
3 1 2 Reichmann, Ulrik 5:14 45 168 84,0 275,0 838,4

Runde 2

Ranking Runde Gruppe Navn Tid Landing - Højde Penalty Points Score
1 2 1 Frølich, Thomas 8:03 30 195 97,5 415,5 1000,0
2 2 1 Slots, Henry 8:12 20 195 97,5 414,5 997,6
3 2 1 Elkjær, Martin 5:45 40 132 66,0 319,0 767,7
4 2 1 Reichmann, Ulrik 5:43 40 157 78,5 304,5 732,9
Ranking Runde Gruppe Navn Tid Landing - Højde Penalty Points Score
1 2 2 Hofmann, Jens 8:22 50 127 63,5 488,5 1000,0
2 2 2 Krogh, Torben 6:35 35 214 142,0 288,0 589,6
3 2 2 Jensen, Kurt Siig 6:05 0 164 82,0 283,0 579,3

Runde 3

Ranking Runde Gruppe Navn Tid Landing - Højde Penalty Points Score
1 3 1 Elkjær, Martin 4:41 45 159 79,5 246,5 1000,0
2 3 1 Hofmann, Jens 3:44 5 111 55,5 173,5 703,9
3 3 1 Reichmann, Ulrik 2:45 0 111 55,5 109,5 444,2
4 3 1 Jensen, Kurt Siig 2:55 0 172 86,0 89,0 361,1
Ranking Runde Gruppe Navn Tid Landing - Højde Penalty Points Score
1 3 2 Krogh, Torben 9:04 45 191 95,5 493,5 1000,0
2 3 2 Slots, Henry 8:13 45 200 100,0 438,0 887,5
3 3 2 Frølich, Thomas 7:38 0 188 94,0 364,0 737,6

Runde 4

Ranking Runde Gruppe Navn Tid Landing - Højde Penalty Points Score
1 4 1 Slots, Henry 4:59 35 180 90,0 244,0 1000,0
2 4 1 Reichmann, Ulrik 4:26 35 154 77,0 224,0 918,0
3 4 1 Krogh, Torben 4:09 0 187 93,5 155,5 637,3
4 4 1 Jensen, Kurt Siig 3:56 0 185 92,5 143,5 588,1
Ranking Runde Gruppe Navn Tid - - Højde Penalty Points Score
1 4 2 Elkjær, Martin 5:22 0 166 83,0 239,0 1000,0
2 4 2 Frølich, Thomas 7:04 0 237 211,0 213,0 891,2
3 4 2 Hofmann, Jens 3:59 0 113 56,5 182,5 763,6

Runde 5

Ranking Runde Gruppe Navn Tid Landing - Højde Penalty Points Score
1 5 1 Hofmann, Jens 9:59 0 142 71,0 528,0 1000,0
2 5 1 Frølich, Thomas 9:44 25 198 99,0 510,0 965,9
3 5 1 Krogh, Torben 9:59 0 184 92,0 507,0 960,2
4 5 1 Reichmann, Ulrik 6:47 35 147 73,5 368,5 697,9
Ranking Runde Gruppe Navn Tid Landing - Højde Penalty Points Score
1 5 2 Elkjær, Martin 9:55 45 130 65,0 575,0 1000,0
2 5 2 Jensen, Kurt Siig 9:23 25 164 82,0 506,0 880,0
3 5 2 Slots, Henry 9:36 15 191 95,5 495,5 861,7

Runde 6

Ranking Runde Gruppe Navn Tid Landing - Højde Penalty Points Score
1 6 1 Hofmann, Jens 8:27 45 145 72,5 479,5 1000,0
2 6 1 Frølich, Thomas 7:57 0 207 121,0 356,0 742,4
3 6 1 Slots, Henry 6:43 20 198 99,0 324,0 675,7
4 6 1 Jensen, Kurt Siig 5:50 0 187 93,5 256,5 534,9
Ranking Runde Gruppe Navn Tid Landing - Højde Penalty Points Score
1 6 2 Elkjær, Martin 7:49 45 156 78,0 436,0 1000,0
2 6 2 Reichmann, Ulrik 5:02 0 134 67,0 235,0 539,0
3 6 2 Krogh, Torben 4:18 25 155 77,5 205,5 471,3

Runde 7

Ranking Runde Gruppe Navn Tid Landing - Højde Penalty Points Score
1 7 1 Krogh, Torben 9:18 25 182 91,0 492,0 1000,0
2 7 1 Elkjær, Martin 7:00 40 170 85,0 375,0 762,2
3 7 1 Frølich, Thomas 7:37 0 189 94,5 362,5 736,8
4 7 1 Jensen, Kurt Siig 5:22 0 178 89,0 233,0 473,6
Ranking Runde Gruppe Navn Tid Landing - Højde Penalty Points Score
1 7 2 Slots, Henry 7:21 35 212 136,0 340,0 1000,0
2 7 2 Hofmann, Jens 5:05 45 130 65,0 285,0 838,2
3 7 2 Reichmann, Ulrik 3:31 45 165 82,5 173,5 510,3

Runde 8

Ranking Runde Gruppe Navn Tid Landing - Højde Penalty Points Score
1 8 1 Reichmann, Ulrik 5:36 45 156 78,0 303,0 1000,0
2 8 1 Elkjær, Martin 5:21 40 146 73,0 288,0 950,5
3 8 1 Slots, Henry 5:54 30 214 142,0 242,0 798,7
4 8 1 Jensen, Kurt Siig 5:16 35 207 121,0 230,0 759,1
Ranking Runde Gruppe Navn Tid Landing - Højde Penalty Points Score
1 8 2 Frølich, Thomas 6:40 0 160 80,0 320,0 1000,0
2 8 2 Krogh, Torben 6:16 40 193 96,5 319,5 998,4
=3 8 2 Hofmann, Jens 3:50 35 146 73,0 192,0 600,0