• 19. november 2018

UNOFFICIAL - NFK 26/5

Ikke GYLDIGE !!

Nedenstående resultater er dem der blev udleveret efter konkurrencen, som desværre har vist sig at indeholde en fejl.

Problemet skyldes (sandsynligvis) en mindre software fejl i GliderScore. Problemet er starthøjden som i nogle tilfælde ikke fradrages i pilotens score. 

Point udregnes sådan : flyvetid(sekunder) + landingsbonus - højdefradrag.

Eksempel 1:

Runde1-gruppe2 - Steen Svane har fået 599 point for at flyve i 599 sekunder(9:59), men mangler fradrag for start højden.

Den korrekt score skulle have været: 599 - 142 = 457. Steen vinder stadig gruppen og får 1000point, men de resterende piloter får forholdsmæssig lidt flere point.

 

Eksempel 2:

Runde8-gruppe2 - Henry Slots har fået 366 point for at flyve i 336 sekunder(5:36) og landingsbonus på 30point, men mangler fradrag for start højden.

Den korrekt score skulle have været: 336 + 30 - 85 = 281. Det betyder at Henry ikke får 1000 point, men istedet 819. 

 

De rigtige resultater kan findes her: NFK F5J

 

Overall

Plac Navn Score Pcnt Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5 Rnd6 Rnd7 Rnd8 Drop1
1 BLOMSETH, Ole 6580,6 100,00 804 906,7 1000 1000 928,1 812,3 933,5 1000 804
2 SLOTS, Henry 6555,7 99,62 1000 804,4 293,5 888,9 1000 862,4 1000 1000 293,5
3 ELKJÆR, Martin 5805,8 88,23 305,5 1000 1000 735,8 627,2 734,2 871,2 837,4 305,5
4 GARBSEN, Torben 5414,2 82,28 220,7 891,5 947,8 478,2 835,7 1000 511 750 220,7
5 KROGH, Torben 5271,8 80,11 225,3 806 753 840,7 661,7 849,9 1000 360,5 225,3
6 HANSEN, Christian Eli 5079,3 77,19 628,7 519,4 225,3 1000 494 1000 500 937,2 225,3
7 NØRSKOV, Søren 4850,8 73,71 1000 372,9 636,8 965,1 502,8 551,8 746,6 447,7 372,9
8 PERSSON, Tommy 4236,3 64,38 477,6 1000 446 666,7 526,9 529,3 474 561,8 446
9 SCHAFFALITZKY, Steen 4112,1 62,49 217,9 539 813,2 716,2 1000 825,8 0 0 0
10 SVANE, Steen 3504,8 53,26 1000 433,2 371,8 0 798,9 900,9 0 0 0
11 NIELSEN, Niels Sund 3023,3 45,94 256,3 468,2 234,9 0 0 890,3 580,1 593,5 0
12 ØHLENSCHLÆGER, Finn 2867,1 43,57 0 0 704 0 670,7 522,5 969,9 0 0
13 HOFMANN, Jens 2732,3 41,52 848 1000 849,4 34,9 0 0 0 0 0
14 HELDORF, Lennart 2408,2 36,60 189,5 639,8 174 547,2 243,6 308,6 294,5 185 174
15 LARSEN, Anders 1951,2 29,65 257,9 764,3 459,6 469,4 0 0 0 0 0

Landinger

Plac Navn Score Pcnt Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5 Rnd6 Rnd7 Rnd8
1 Elkjær, Martin 325,0 100,00 45 0 50 50 50 50 50 30
2 Blomseth, Ole 295,0 90,77 40 35 40 50 50 0 45 35
3 Slots, Henry 230,0 70,77 50 45 0 0 35 25 45 30
4 Krogh, Torben 225,0 69,23 0 40 40 0 30 50 50 15
=5 Garbsen, Torben 165,0 50,77 0 50 0 0 50 15 0 50
=5 Hansen, Christian Eli 165,0 50,77 0 45 0 25 50 0 30 15
=5 Øhlenschlæger, Finn 165,0 50,77 0 0 45 0 40 45 35 0
8 Persson, Tommy 160,0 49,23 0 50 45 0 45 0 20 0
9 Nielsen, Niels Sund 155,0 47,69 0 10 35 0 0 30 35 45
10 Nørskov, Søren 150,0 46,15 0 0 20 40 40 0 50 0
11 Heldorf, Lennart 140,0 43,08 45 35 20 0 0 35 0 5
12 Hofmann, Jens 100,0 30,77 0 50 50 0 0 0 0 0
13 Larsen, Anders 80,0 24,62 40 40 0 0 0 0 0 0

Starthøjde straf

Plac Navn Gns sec/straf point Pcnt Gns. straf Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5 Rnd6 Rnd7 Rnd8
1 Hofmann, Jens 13,66 100,00 40,5 49,5 39,5 32,5 0 0 0 0 0
2 Garbsen, Torben 5,14 37,60 74,2 53 73 81,5 64,5 76 84,5 72,5 88,5
3 Elkjær, Martin 4,84 35,46 75,4 80 51,5 55 72,5 70,5 83 98 92,5
4 Blomseth, Ole 4,55 33,28 109,4 109 84,5 92 85 154 166 90 94,5
5 Krogh, Torben 4,46 32,61 81,6 79 151 70,5 60,5 63 86,5 77 65
6 Larsen, Anders 4,32 31,60 71,0 68,5 77 64 74,5 0 0 0 0
7 Slots, Henry 4,25 31,07 90,8 94 148 52,5 72,5 106 83 85,5 85
8 Nørskov, Søren 3,92 28,69 78,4 84,5 65,5 90 75 78,5 84 83,5 66,5
9 Persson, Tommy 3,73 27,27 86,9 77,5 80 68,5 65 73 124 109 98,5
10 Hansen, Christian Eli 3,00 21,97 115,0 127 217 84 99,5 94 130 80,5 88
11 Heldorf, Lennart 2,92 21,39 65,5 52,5 74 53 64,5 68 67 78,5 66,5
12 Nielsen, Niels Sund 2,82 20,67 128,0 91,5 175 87,5 0 0 89,5 229 95,5
13 Schaffalitzky, Steen 2,74 20,09 160,6 89,5 274 151 226 142 81 0 0
14 Øhlenschlæger, Finn 2,57 18,82 121,6 0 0 202 0 112 85 87,5 0
15 Svane, Steen 2,41 17,64 144,6 142 247 98 0 100 136 0 0

Runde score

Placering Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start H Height Penalty Points Score
1 1 1 Svane, Steen 9:59 0 214 142,0 599,0 1000,0
2 1 1 Elkjær, Martin 3:38 45 160 80,0 183,0 305,5
3 1 1 Larsen, Anders 3:03 40 137 68,5 154,5 257,9
4 1 1 Nielsen, Niels Sund 4:05 0 183 91,5 153,5 256,3
5 1 1 Schaffalitzky, Steen 3:40 0 179 89,5 130,5 217,9
6 1 1 Heldorf, Lennart 2:01 45 105 52,5 113,5 189,5
Placering Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start H Height Penalty Points Score
1 1 2 Slots, Henry 9:58 50 188 94,0 648,0 1000,0
2 1 2 Hofmann, Jens 9:59 0 99 49,5 549,5 848,0
3 1 2 Blomseth, Ole 9:50 40 203 109,0 521,0 804,0
4 1 2 Persson, Tommy 6:27 0 155 77,5 309,5 477,6
5 1 2 Krogh, Torben 3:45 0 158 79,0 146,0 225,3
6 1 2 Garbsen, Torben 3:16 0 106 53,0 143,0 220,7
Placering Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start H Height Penalty Points Score
1 1 3 Nørskov, Søren 5:07 0 169 84,5 307,0 1000,0
2 1 3 Hansen, Christian Eli 5:20 0 209 127,0 193,0 628,7
3 1 3 Øhlenschlæger, Finn 0 0 0 0,0 0,0 0,0
Placering Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start H Height Penalty Points Score
1 2 1 Hofmann, Jens 9:45 50 79 39,5 595,5 1000,0
2 2 1 Krogh, Torben 9:51 40 217 151,0 480,0 806,0
3 2 1 Slots, Henry 9:42 45 216 148,0 479,0 804,4
4 2 1 Heldorf, Lennart 7:00 35 148 74,0 381,0 639,8
5 2 1 Schaffalitzky, Steen 9:55 0 258 274,0 321,0 539,0
6 2 1 Svane, Steen 4:18 0 249 247,0 258,0 433,2
Placering Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start H Height Penalty Points Score
1 2 2 Persson, Tommy 9:55 50 160 80,0 645,0 1000,0
2 2 2 Garbsen, Torben 9:58 50 146 73,0 575,0 891,5
3 2 2 Larsen, Anders 8:50 40 154 77,0 493,0 764,3
4 2 2 Hansen, Christian Eli 8:27 45 239 217,0 335,0 519,4
5 2 2 Nielsen, Niels Sund 7:47 10 225 175,0 302,0 468,2
6 2 2 Nørskov, Søren 5:06 0 131 65,5 240,5 372,9
Placering Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start H Height Penalty Points Score
1 2 3 Elkjær, Martin 9:55 0 103 51,5 595,0 1000,0
2 2 3 Blomseth, Ole 9:49 35 169 84,5 539,5 906,7
3 2 3 Øhlenschlæger, Finn 0 0 0 0,0 0,0 0,0
Placering Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start H Height Penalty Points Score
1 3 1 Elkjær, Martin 9:46 50 110 55,0 581,0 1000,0
2 3 1 Hofmann, Jens 7:56 50 65 32,5 493,5 849,4
3 3 1 Krogh, Torben 7:48 40 141 70,5 437,5 753,0
4 3 1 Øhlenschlæger, Finn 6:04 45 234 202,0 409,0 704,0
5 3 1 Nørskov, Søren 7:20 20 180 90,0 370,0 636,8
6 3 1 Larsen, Anders 5:31 0 128 64,0 267,0 459,6
7 3 1 Slots, Henry 3:43 0 105 52,5 170,5 293,5
8 3 1 Nielsen, Niels Sund 3:09 35 175 87,5 136,5 234,9
Placering Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start H Height Penalty Points Score
1 3 2 Blomseth, Ole 9:58 40 184 92,0 546,0 1000,0
2 3 2 Garbsen, Torben 9:59 0 163 81,5 517,5 947,8
3 3 2 Schaffalitzky, Steen 9:55 0 217 151,0 444,0 813,2
4 3 2 Persson, Tommy 4:27 45 137 68,5 243,5 446,0
5 3 2 Svane, Steen 3:23 0 196 98,0 203,0 371,8
6 3 2 Hansen, Christian Eli 3:27 0 168 84,0 123,0 225,3
7 3 2 Heldorf, Lennart 2:08 20 106 53,0 95,0 174,0
Placering Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start H Height Penalty Points Score
1 4 1 Blomseth, Ole 4:24 50 170 85,0 229,0 1000,0
2 4 1 Nørskov, Søren 4:16 40 150 75,0 221,0 965,1
3 4 1 Schaffalitzky, Steen 6:30 0 242 226,0 164,0 716,2
4 4 1 Garbsen, Torben 2:54 0 129 64,5 109,5 478,2
5 4 1 Larsen, Anders 3:02 0 149 74,5 107,5 469,4
6 4 1 Hofmann, Jens 0 0 0 0,0 8,0 34,9
=7 4 1 Svane, Steen 0 0 0 0,0 0,0 0,0
=7 4 1 Øhlenschlæger, Finn 0 0 0 0,0 0,0 0,0
Placering Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start H Height Penalty Points Score
1 4 2 Hansen, Christian Eli 5:13 25 199 99,5 238,5 1000,0
2 4 2 Slots, Henry 3:32 0 145 72,5 212,0 888,9
3 4 2 Krogh, Torben 4:21 0 121 60,5 200,5 840,7
4 4 2 Elkjær, Martin 3:18 50 145 72,5 175,5 735,8
5 4 2 Persson, Tommy 3:44 0 130 65,0 159,0 666,7
6 4 2 Heldorf, Lennart 3:15 0 129 64,5 130,5 547,2
7 4 2 Nielsen, Niels Sund 0 0 0 0,0 0,0 0,0
Placering Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start H Height Penalty Points Score
1 5 1 Schaffalitzky, Steen 5:34 0 214 142,0 334,0 1000,0
2 5 1 Blomseth, Ole 6:54 50 218 154,0 310,0 928,1
3 5 1 Øhlenschlæger, Finn 4:56 40 204 112,0 224,0 670,7
4 5 1 Krogh, Torben 4:14 30 126 63,0 221,0 661,7
5 5 1 Elkjær, Martin 3:50 50 141 70,5 209,5 627,2
6 5 1 Persson, Tommy 3:24 45 146 73,0 176,0 526,9
7 5 1 Hansen, Christian Eli 3:29 50 188 94,0 165,0 494,0
8 5 1 Larsen, Anders 0 0 0 0,0 0,0 0,0
Placering Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start H Height Penalty Points Score
1 5 2 Slots, Henry 7:04 35 202 106,0 353,0 1000,0
2 5 2 Garbsen, Torben 5:21 50 152 76,0 295,0 835,7
3 5 2 Svane, Steen 4:42 0 200 100,0 282,0 798,9
4 5 2 Nørskov, Søren 3:36 40 157 78,5 177,5 502,8
5 5 2 Heldorf, Lennart 2:34 0 136 68,0 86,0 243,6
=6 5 2 Hofmann, Jens 0 0 0 0,0 0,0 0,0
=6 5 2 Nielsen, Niels Sund 0 0 0 0,0 0,0 0,0
Placering Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start H Height Penalty Points Score
1 6 1 Hansen, Christian Eli 9:34 0 210 130,0 444,0 1000,0
2 6 1 Svane, Steen 6:40 0 212 136,0 400,0 900,9
3 6 1 Elkjær, Martin 5:59 50 166 83,0 326,0 734,2
4 6 1 Nørskov, Søren 5:29 0 168 84,0 245,0 551,8
5 6 1 Persson, Tommy 5:59 0 208 124,0 235,0 529,3
6 6 1 Øhlenschlæger, Finn 4:32 45 170 85,0 232,0 522,5
7 6 1 Heldorf, Lennart 2:49 35 134 67,0 137,0 308,6
8 6 1 Hofmann, Jens 0 0 0 0,0 0,0 0,0
Placering Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start H Height Penalty Points Score
1 6 2 Garbsen, Torben 9:49 15 169 84,5 519,5 1000,0
2 6 2 Nielsen, Niels Sund 8:42 30 179 89,5 462,5 890,3
3 6 2 Slots, Henry 7:03 25 166 83,0 448,0 862,4
4 6 2 Krogh, Torben 7:58 50 173 86,5 441,5 849,9
5 6 2 Schaffalitzky, Steen 8:30 0 162 81,0 429,0 825,8
6 6 2 Blomseth, Ole 9:48 0 222 166,0 422,0 812,3
7 6 2 Larsen, Anders 0 0 0 0,0 0,0 0,0
Placering Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start H Height Penalty Points Score
1 7 1 Krogh, Torben 6:32 50 154 77,0 365,0 1000,0
2 7 1 Øhlenschlæger, Finn 5:19 35 175 87,5 354,0 969,9
3 7 1 Elkjær, Martin 6:06 50 196 98,0 318,0 871,2
4 7 1 Nørskov, Søren 5:06 50 167 83,5 272,5 746,6
5 7 1 Garbsen, Torben 4:19 0 145 72,5 186,5 511,0
6 7 1 Persson, Tommy 4:22 20 203 109,0 173,0 474,0
7 7 1 Heldorf, Lennart 3:06 0 157 78,5 107,5 294,5
8 7 1 Schaffalitzky, Steen 0 0 0 0,0 0,0 0,0
Placering Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start H Height Penalty Points Score
1 7 2 Slots, Henry 4:46 45 171 85,5 331,0 1000,0
2 7 2 Blomseth, Ole 5:54 45 180 90,0 309,0 933,5
3 7 2 Nielsen, Niels Sund 6:26 35 243 229,0 192,0 580,1
4 7 2 Hansen, Christian Eli 3:36 30 161 80,5 165,5 500,0
=5 7 2 Larsen, Anders 0 0 0 0,0 0,0 0,0
=5 7 2 Hofmann, Jens 0 0 0 0,0 0,0 0,0
=5 7 2 Svane, Steen 0 0 0 0,0 0,0 0,0
Placering Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start H Height Penalty Points Score
1 8 1 Blomseth, Ole 9:41 35 189 94,5 521,5 1000,0
2 8 1 Nielsen, Niels Sund 6:00 45 191 95,5 309,5 593,5
3 8 1 Persson, Tommy 4:53 0 197 98,5 293,0 561,8
4 8 1 Nørskov, Søren 5:00 0 133 66,5 233,5 447,7
5 8 1 Krogh, Torben 3:58 15 130 65,0 188,0 360,5
6 8 1 Heldorf, Lennart 2:38 5 133 66,5 96,5 185,0
=7 8 1 Svane, Steen 0 0 0 0,0 0,0 0,0
=7 8 1 Øhlenschlæger, Finn 0 0 0 0,0 0,0 0,0
Placering Runde Gruppe Navn Tid Lndg Start H Height Penalty Points Score
1 8 2 Slots, Henry 5:36 30 170 85,0 366,0 1000,0
2 8 2 Hansen, Christian Eli 6:56 15 176 88,0 343,0 937,2
3 8 2 Elkjær, Martin 6:09 30 185 92,5 306,5 837,4
4 8 2 Garbsen, Torben 5:13 50 177 88,5 274,5 750,0
=5 8 2 Hofmann, Jens 0 0 0 0,0 0,0 0,0
=5 8 2 Schaffalitzky, Steen 0 0 0 0,0 0,0 0,0
=5 8 2 Larsen, Anders 0 0 0 0,0 0,0 0,0